A. METE TÜRKİLİ

Yeminli Mali Müşavir

1947 yılında Tokat’ta doğdu. 1972 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletmecilik Bölümü’nden mezun oldu. 1973 yılında yapılan yarışma sınavını kazanarak Maliye Bakanlığı Stajyer Gelirler Kontrolörlüğü’ne atandı. 1977 yılında yapılan yeterlilik sınavını kazanarak Gelirler Kontrolörü oldu ve 01.01.1987 tarihinden itibaren Gelirler Baş Kontrolörlüğü’ne atandı. Gelirler Kontrolörlüğü görevi sırasında Vergi Sistemimizde Ekonomik Gayeli Teşvik Tedbirleri konusunda seminer verdi. Her türlü vergi incelemesi, gelir idaresinin teftişi ve memurları hakkında tahkikat yaptı. Türkiye’nin belli başlı büyük firmalarında randıman dahil incelemelerde bulundu. Bu arada Stajyer Gelirler Kontrolörleri için finansman durumunun tespit, ihracat teşvik tedbirleri, ihracatta vergi iadesi, ithalat ve kambiyo konularında eğitim semineri konuları hazırladı. 26.06.1987 tarihinde Uçak Servisi A.Ş. (USAŞ)’ın Genel Müdür Yardımcılığına atandı.

İngiltere ve Cenevre’de özelleştirilen kamu kuruluşlarında tetkik ve incelemelerde bulundu ve sonuçları hakkında seminerlere katıldı.

A. Mete TÜRKİLİ 3568 sayılı kanun hükümlerinden faydalanarak Şubat - 1990’da Yeminli Mali Müşavir olarak şirketimizin kurucuları arasına katıldı.